Jak udrożnić rury wodne? Praktyczne porady

| 0 Komentarzy
Zapchane rury mogą przysporzyć nam naprawdę wielu kłopotów. Jak sobie z nimi radzić?

Zmagać musimy się przede wszystkim z nieprawidłowo funkcjonującą instalacją, niemożnością normalnego spłukania wody czy chociażby nieprzyjemnym zapachem. Wszystkie te objawy sprawiają, że powinniśmy czym prędzej przystąpić do udrożnienia rur.

Polecane środki do rur

Sposobów na to jest kilka. Pamiętać należy jednak o tym, iż nie każdy z nich będzie w stanie rozwiązać wszystkie problemy. Elementy zapychające rury mogą być bowiem różne – zazwyczaj ich specyfika związana jest z pomieszczeniem, w którym wspomniana instalacja została zapchana.

Rury w kuchni

Najczęściej tego typu problemy pojawiają się w kuchni. To tam bowiem zmywamy naczynia i przygotowujemy posiłki, co oczywiście sprzyja przedostawaniu się do rur resztek jedzenia oraz tłuszczów. Tego typu ciała obce mogą w tempie błyskawicznym zapchać rurę, zwłaszcza wtedy, gdy jej średnica jest mała, a także, gdy mamy do czynienia ze zbyt małą ilością spadków (czasem nawet nie ma ich wcale).

Częstemu zapychaniu się rur sprzyja również obecność zlewów podwójnych oraz zbyt duża ich odległość od tak zwanych pionów kanalizacyjnych. Jak nietrudno się domyślić, większa odległość jest jednoznaczna z większym zagrożeniem zablokowania ciągu.

Zapchane rury w łazience

W tym przypadku kluczowy wydaje się być odpływ prysznica bądź wanny. Jeśli jest on zbyt ciasny, łatwo może dojść do jego zablokowanie przez gromadzące się włosy. Jest to nagminny problem zwłaszcza w kawalerkach bądź akademikach, w których jakość wykonania podobnych instalacji zazwyczaj pozostawia naprawdę wiele do życzenia.

Przewód kanalizacyjny może zostać zapchany również z poziomu umywalki. Mydło, resztki produktów do makijażu, pasta do zębów, również włosy – to elementy najczęściej doprowadzające do niedrożności rur. Zapchaniu ulec może także sedes, zazwyczaj z powodu odkładającego się papieru toaletowego.

Udrożnienie rury – z czego możemy skorzystać?

Jak to już zostało wspomniane, sposobów na uzyskanie drożności rur jest kilka – nie każdy jednak nadaje się do rozwiązania powyższych problemów.

Specjalna spirala do czyszczenia rur –  jej konstrukcja oparta jest na drucie stalowym, który zostaje w sposób odpowiedni zwinięty, a także ostrej końcówce. Na drugim końcu spirali znajduje się natomiast specjalna korba. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności, usuńmy syfon bezpośrednio pod urządzeniem, gdyż w przeciwnym wypadku spirala nie przedostanie się do rury. Przyrząd wprowadzany jest do rury, następnie zaś należy energicznie kręcić wspomnianą korbą. Ruch ten pozwala w bardzo skuteczny sposób zlikwidować przeszkodę, dzięki czemu zator dość szubko zostaje usunięty.

W przypadku sporej odległości pomiędzy zlewem a pionem kanalizacyjnym, powinniśmy zaopatrzyć się w spiralę o dość sporej długości. Taka operacja będzie wymagała jednak pracy dwóch osób. Jedna z nich zajmie się wprowadzaniem drutu do rury (w wielu sytuacjach konieczne jest użycie dość sporego pokładu sił), natomiast zadaniem drugim będzie kręcenie korbą. Chcąc dysponować swobodą działania, warto zdecydować się na spirale o długości oscylującej wokół 5 metrów.

Cena produktu jest różna i waha się od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu złotych. Uzależnione jest to bowiem od długości, szerokości, a także solidności spirali. Na rynku dostępne są również modele elektryczne, które będą droższe, jednak z pewnością zdecydowanie ułatwią nam pracę. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie stosować spirali do sedesu. W bardzo łatwy sposób może ona bowiem go uszkodzić.

Przepychaczka do rur – najbardziej podstawowe narzędzie, najczęściej wykonane z drewnianego trzonka i gumowego elementu roboczego o kształcie kielicha. Wyróżnia się przede wszystkim niską ceną, a także prostotą użycia – wystarczy jedynie „przyssać’ końcówkę do odpływu i wykonywać energiczne ruchu w górę i w dół, dzięki czemu doprowadzimy do pompowania ścieków. Jeżeli przepychamy umywalkę bądź wannę, zatkajmy otwory przelewowe, gdyż w innym wypadku cała operacja okaże się nieskuteczna.

Zanieczyszczenia powinny zostać „popchane” dalej, co spowoduje odetkanie odpływu. Jeżeli jednak wrócą do jego otworu, przerwijmy czynność przepychania i nie wpychajmy ich z powrotem. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wyjęcie ich ręką.

Największą wadą tego typu rozwiązań jest fakt, iż nadaje się ono jedynie do udrożniania odpływów, nie zaś samych rur, co zdecydowanie zawęża jego możliwości. Chcąc załatwić całą sprawę szybciej, warto zaopatrzyć się w przepychaczkę w formie dużej strzykawki, która jest dużo skuteczniejsza.

Udrożnianie chemiczne – dla wielu osób metoda ta jest najprostsza. Wystarczy bowiem użyć odpowiedniego specyfiku i po sprawie. Najpopularniejszym produktem jest kret do rur. Jeżeli jednak chcemy go zastosować, pamiętajmy o tym, aby nie przesadzać z ilością wsypywanego granulatu. Dokładnie przeczytajmy informację zawartą na opakowaniu, tak aby nie spowodować zniszczenia instalacji. To samo tyczy się używania kreta do rur plastikowych – nie każdy bowiem specyfik się do tego nadaje. Absolutnie odradza się stosowania ich, jeśli dysponujemy instalacją aluminiową, gdyż doprowadzą do jej stopienia.

Nie zapominajmy także o używaniu odpowiednich rękawic ochronnych. Środki chemiczne są bowiem niezwykle żrące, dlatego mogą poparzyć naszą skórę. Zasypując odpływ kretem i zalewając go wodą, wyjdźmy z pomieszczenia i wróćmy dopiero po czasie, jaki został podany na opakowaniu. Opary również mogą być niebezpieczne, poza tym w wielu przypadkach środki chemiczne mogą „wystrzelić” z odpływu, dlatego nie powinniśmy się nad nim pochylać.

Środki chemiczne najlepiej sprawdzają się do zatorów znajdujących się blisko odpływu. W innych przypadkach często bowiem zamieniają się w kamień, co jedynie powiększa problem.

Zastosowanie sody oczyszczonej i octu – jest to zdecydowanie bezpieczniejszy i bardziej ekologiczny sposób na poradzenie sobie z niedrożnymi rurami. Wystarczy wsypać do odpływu około pół szklanki sody oczyszczonej, wlać tyle samo octu, a następnie zatkać odpływ materiałem – najlepiej kuchenną szmatką. Po mniej więcej godzinie należy do odpływu wlać zagotowaną wodę (około 2 litrów), dzięki czemu rury powinny zostać odblokowane. Jeżeli nadal nie okażą się drożne, możemy cały proces powtórzyć.

Czyszczenie syfonów za pomocą drutu – jest to metoda skuteczna przede wszystkim do wyjmowania włosów, które najczęściej blokują syfon brodzika. Końcówkę druta uformujmy w taki sposób, aby przypominała haczyk, a następnie odkręćmy kratkę syfonu. Drut wsadzamy do środka i próbujemy wyjąć blokadę. Jeżeli włosy będą położone blisko syfonu, powinniśmy szybko uporać się z problemem.

Czy da się udrożnić rurę bieżącą wodą? 

Jest to bardzo prosty i najtańszy sposób, jednak jego skuteczność uzależniona jest od ciśnienia strumienia wody. Najlepiej w tym celu użyć węża prysznicowego, odkręcając jego słuchawkę. Dzięki temu ciśnienie wody będzie bowiem największe. Oczywiście odkręcamy maksymalnie wodę zimną, a następnie kierujemy wąż bezpośrednio do odpływu. Metoda ta zalecana jest do niewielkich zatorów w przypadku wanny, prysznica bądź umywalki. Jeżeli dysponujemy korkiem automatycznym bądź typu click-clack, należy zdemontować elementy przytwierdzane do odpływu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.